W dniu 11 maja 2013 r. dwunastoosobowa delegacja z naszego Koła weźmie udział w uroczystych obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które są częścią wydarzeń związanych z obchodami Jubileuszu 50-lecia Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patronami wydarzenia są także: marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz, rzecznika praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka, Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Uroczystości rozpocznie Msza Święta Jubileuszowa celebrowana przez Jego Eminencję Kardynała Kazimierza Nycz, Metropolitę Warszawskiego. Następnie odbędzie się Hapenning Obywatelski mający na celu zebranie od gości kartek z prośbami, petycjami, wnioskami do Marszałka Sejmu RP dotyczących wprowadzenia zmian prawnych ułatwiających osobom z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonowanie w konkretnych obszarach życia społecznego (prawa obywatelskie, rynek pracy i życie osobiste – w tym: dostęp do edukacji, kultury, zakładanie rodzin itp.).

Kolejnym bardzo ważnym punktem programu jest Debata sejmowa nt. Miejsce i rola osób z niepełnosprawnością intelektualną w nowoczesnym społeczeństwie demokratycznym. W debacie wezmą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz członkowie Kół naszego Stowarzyszenia. W trakcie debaty Rzecznik Praw Obywatelskich wręczy dla PSOUU odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Akcje towarzyszące:

  • Występy teatru z Zakopanego z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną – reprezentantów Kół PSOUU,
  • Kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego wykonanych przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną wraz z pokazami sztuk: sitodruku i ceramiki w ich wykonaniu
  • Stoisko z nieodpłatnym poczęstunkiem przygotowanym przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną;
  • FLASH MOB „Uderz w bęben!” - finał kampanii mobilnej gromadzącej osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz inne osoby grające na różnych bębnach i instrumentach perkusyjnych do wspólnego grania z zespołem z Biskupca
  • Występy teatrów scenicznych i zespołów artystycznych reprezentujących Koła PSOUU: Zakopane, Giżycko, Gdynia (Teatr BRO prawdopodobnie na scenie ZASP-u)
  • Koncert jazzowy – gwiazda: zespół „Remont Pomp”.

Wszyscy nie możemy wziąć udziału w uroczystościach w Warszawie, ale w tym dniu niech każdy z nas znajdzie chwilę na refleksję i pomyśli że Stowarzyszenie nasze ma już 50 lat! Na przestrzeni tego czasu dzięki oddanej pracy i zaangażowaniu całej rzeszy ludzi powstawały w naszym kraju placówki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwinęło się wiele form i metod pracy bezpośrednio przekładających się na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością, zaczęto respektować prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z inicjatywy Stowarzyszenia wiele istotnych kwestii społecznych zostało uregulowanych prawnie.

W tej chwili refleksji pomyślcie też Państwo że dobrze jest mieć przyjaciół, być w grupie, w placówce, a więc w Stowarzyszeniu. Zobaczcie ile można osiągnąć działając razem i jak wiele mogliśmy stracić gdybyśmy działali w pojedynkę. I zauważcie Państwo, że być członkiem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym to honor i zaszczyt.

Zarząd Koła PSOUU w Krośnie